Четирите типа деца индиго
От няколко години в Америка се използва направената от Нанси Ен Тейп класификация на децата-индиго. Системата от четири типа, оказала се изключително прегледна и точна, бе възприета от множество известни и уважавани терапевти и психолози. Нанси Ен Тейп описва тези четири типа кратко и прецизно както следва:
1. Хуманистът:
Той ще работи с масите, ще им служи и то най-вече като лекар, адвокат, учител, търговец и политик. Често е хиперактивен, крайно социален, говори с всекиго винаги и навсякъде и е извън-редно любезен. Има си подчертано собствено мнение за всичко; върши хиляда неща едновременно. Освен това е книжен плъх и не се чувства особено свързан с физическото си тяло.
2. Концептуалистът:
Занимава се повече с проекти, отколкото с хора. Той е бъдещ архитект, дизайнер, астронавт или пилот. Като правило е с атлетично телосложение. Таи в себе си контролни модели, ориентирани преди всичко към майката и бащата, което би могло да доведе до големи усложнения. При него се наблюдава тенденция към изпадане в зависимост (наркотици в тийнеджърска възраст).
3. Човекът на изкуството (артистът):
Емоционален и нерядко - нисък на ръст. Той е учителят и артистът на утрешния ден. С каквото и да се занимава, то непременно е свързано с творчество. До десетгодишна възраст изпробва, така да се каже, всички възможни музикални инструменти, проявява творческата си природа в най-различни области, но понякога - съвсем за кратко. Едва като тийнейджър избира една определена посока и успява да се съсредоточи.
4. Интердимензионалистът :
Той е по-едър от другите деца, понякога дори - доста по-едър. Ако е навършил две години и започнете да му обяснявате нещо, ще ви отговори: "Това вече го зная, мога го, остави ме на мира!" Той носи на Земята нови философии, идеи и религии. Общуването с него може да е трудно, защото още не се е "наместил" в обществото ни в същата степен като останалите три типа. При това класифициране на децата-индиго се набива на очи, че отделните четири типа два по два се отличават със сходно поведение, тоест - обособяват се в две групи. Учението за лъчите* навежда на мисълта, че тези групи следва да се причислят към два различни рода души и две различни космични течения, а именно: индиговосиния и тъмносиния (или дълбоко-синия) цветен лъч. Към първото течение спадат хуманистът и артистът, а към второто - концептуалистът и интердимензионалистът.